Lista najpiękniejszych książek dla dzieci. Bajeczki z mysiej biblioteczki.

Pamiętacie prastare mysie przysłowie, "nic tak serca nie grzeje, jak lektura, od której serce goreje"? Małe myszki mówią tak: "na dobranoc przeczytaj bajeczkę i ucałuj w nosek śpiącą myszeczkę". Jeśli jesteście senni, wskakujcie pod kołderkę, bo dziś u Małego Mysza najpiękniejsze książki dla dzieci!

bestsellery literatury dziecięcej


Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry   *   Myszeidos Pieśni X Ignacy Krasicki


Mały Książę oraz Myszeidos to perełki mysiej biblioteczki, które zajmują honorowe miejsce w mysich serduszkach. O tym, co pokochaliśmy w tych dziełach, opowiedzieliśmy w poście Książeczki z mysiej biblioteczki.

Kubuś Puchatek oraz Chatka Puchatka Alan Alexander Milne


Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami...

Pisząc Kubusia Puchatka i Chatkę Puchatka, utwory o przygodach zabawek Christophera, Alan Alexander Milne w najśmielszych snach nie przypuszczał, że stworzone przez niego postacie pokochają dzieci (i myszy) na całym świecie. Perypetie mieszkańców Stumilowego Lasu czyta się z zapartym tchem i uśmiechem na twarzy - nawet wtedy, gdy jest się już starą, siwą myszą. A jak się jest bardzo malutką myszką, można obejrzeć bajkę "Kubuś Puchatek i przyjaciele".

"Muminki" Tove Jansson


- Nie będą Ci się już chyba śniły straszne sny, co? - spytała Mamusia Muminka.
- Chyba nie - odparł Tatuś - kanapka w środku nocy zawsze dobrze robi. 

Muminki to takie zabawne hipcie, prawda? Opowieści z Doliny Muminków liczą 9 tomów. Fińskie stworzonka mają nieodparty urok, a ich tajemniczy i nieco egzotyczny świat intryguje czytelników na całym świecie. Jeśli nie boicie się Buki, przeczytajcie serię książek albo obejrzyjcie przygodny Muminków zekranizowane w anime pod tym samym tytułem.


Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa Ach, bo pan Kleks potrafi wszystko!

Akademia Pana Kleksa to jedna z tych książek, które myszy czytają z otwartym w zdziwieniu pyszczkiem i bolącym ze śmiechu brzuszkiem. Przygody rudego Adasia Niezgódki i jego kolegów mieszkających w akademii przy ulicy Czekoladowej opisane są w trzech tomach. Kontynuacją fantastycznych opowieści Jana Brzechwy są: Podróże pana Kleksa oraz Tryumf pana Kleksa. Utwór doczekał się też licznych adaptacji teatralnych oraz pełnometrażowych filmów, Akademia Pana Kleksa  oraz Podróże Pana Kleksa.

Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren 


To jakiś bardzo mądry człowiek wynalazł łóżko, 
bo w łóżku rzeczywiście śpi się lepiej niż w stogu siana.

Dzieci z Bullerbyn to historia życia codziennego sześciorga dzieci mieszkających w Szwecji. Tytułowa osada składa się zaledwie z trzech domostw. Upływający czas wypełnia bohaterom łowienie raków, pielenie rzepy, kopanie kartofli, chodzenie do szkoły... a pomimo tego, każdy kolejny dzień jest dla nich radosną przygodą. Myszy kochają te beztroskie dzieciaki i nie tylko chętnie czytają książkę, ale również oglądają film "Dzieci z Bullerbyn".


Baśnie - H. Ch. Andersen, W. i J. Grimm, Ch. Perrault


Zwierciadełko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?

Baśń to fantastyczna opowieść dla najmłodszych oparta na motywach folkloru. Za jej pośrednictwem przenosimy się w najdalsze zakamarki świata, aby czytać o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zjawiskach i nadnaturalnych postaciach. Zawiera ludową mądrość, przedstawia wierzenia ludowe i magiczne. Klasykę tego gatunku stworzyli: H.Ch. Andersen, W. i J. Grimm oraz Ch. Perrault.

Legendy i podania polskie


I tak między ludzi rozeszło się bajanie, że to myszy zjadły Popiela w kryszwickiej wieży. 

Legenda to opowieść o mędrcach, świętych, władcach, wojownikach lub innych lokalnych bohaterach, początkowo funkcjonująca w tradycji ustnej, w późniejszych wiekach zaś utrwalona w piśmie. Podobnie jak baśń lub mit opiera się na fantastycznych zjawiskach oraz miejscowym folklorze, jednak różni się od nich tym, że jej korzenie sięgają często do wydarzeń historycznych. Każda polska mysz zna polskie legendy, a w podaniu O Popielu i Mysiej Wieży zaczytuje się z zapartym tchem i drżącym ogonkiem.


***

Wymienione pozycje to tylko niektóre z książek dla dzieci, do których lubimy wracać. Świat literatury jest tak barwny jak dziecięca wyobraźnia. Jeśli macie ochotę wrócić do opisanych przez nas pozycji albo szukacie nowości, przejrzyjcie ofertę księgarni internetowej niePRZECZYTANE.pl.

Czekamy na Wasze opinie dotyczące naszych ulubionych lektur.
Koniecznie dajcie też znać, czy znaleźliście jakieś ciekawe nowości dla swoich pociech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Myszy uwielbiają czytać komentarze! Widząc nową wiadomość, grube Futrzaki przerywają z podekscytowania jedzenie, a reszcie Myszy wesoło merdają ogonki! Dziękujemy!

Copyright © 2016 Mysia Familia , Blogger