Jak spędzić ferie zimowe w domu?

Od kilku dni trwają ferie zimowe. W związku z tym, że nie mogliśmy wyjechać z miasta, czas wolny spędzamy w mysiej chatce. Stąd wziął się pomysł na kolejny wpis z cyklu "leniwy weekend", w którym podrzucimy pomysły na ferie zimowe w domu.

jak spędzić ferie zimowe z dziećmi w domuZabawy na śniegu

Spędzając ferie w domu nie musimy zamykać się w czterech ścianach ukryci pod puszystym kocykiem. Białe zaspy ścielące okolicę sprzyjają zimowym szaleństwom na podwórku. 

Śnieżna wojna to ulubiona zabawa maluchów. Do pełni ich szczęścia wystarczy kilka śnieżnych kulek, którymi będą mogły ciskać w ukrytych za drzewami nieprzyjaciół.

Zjazd na sankach z ośnieżonego stoku czy jazda zaprzęgiem, który rodzice ciągną zygzakiem po białej ścieżce również ucieszy każde dziecko.

Budowa iglo to doskonała zabawa nie tylko wówczas, gdy na dworze leży spora ilość śniegu. Oczywiście możemy zbudować duże iglo, które posłuży maluchom za schronienie kopiąc jamę w śnieżnej górce albo formując wał śnieżny pod murkiem, jednak w igloo może zamieszkać także polarny miś pluszowy.

Lepienie bałwana jest równie nieoczywiste co budowanie iglo - nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by z niewielkiej ilości śniegu stworzyć armię bałwanków-miniaturek. 

Śnieżne obrazy to zabawa pobudzająca wyobraźnię, gdyż dzieła tworzymy rzucając kulkami w ścianę bez okien lub wysoki mur. Pozostali uczestnicy zabawy oprócz uprawiania własnej sztuki mogą zgadywać, co przedstawiają stworzone obrazy.

Śnieżka z niespodzianką to doskonały pomysł na zajęcie dla najmłodszych. Wystarczy ulepić tyle śnieżnych kulek, ilu jest uczestników gry, zaś do jednej z nich włożyć niewielki przedmiot (np. kamyk, monetę, szyszkę). Uczestnicy zabawy stojąc w kole podają sobie kolejno śnieżki. Na hasło "stop" rozłamują kule i sprawdzają, czy w środku znajduje się ukryta niespodzianka.

opieka nad dzikimi zwierzętami podczas zimy
Poznawanie świata zwierząt

Oswajanie dzieci ze zwierzętami dla wielu rodziców jest naturalne jedynie latem, gdy spacerowanie alejkami w zoo jest równie przyjemne co podziwianie rekinów w oceanarium. Zimową porą, gdy za oknem szaleje mroźny wiatr dorośli zapominają o najbardziej bezbronnych istotach na naszej planecie, a przecież zima to idealny czas na to, by nauczyć dzieci troski o zwierzęta i pokazać im nieznany świat dzikiej przyrody.

Dokarmianie ptaków jest najłatwiejszym i najbardziej atrakcyjnym zajęciem dla maluchów. Wystarczy kilka kawałków słoniny zawieszonych na balustradzie balkonu i garść zboża wysypanego na parapet, żeby wypełnić puste brzuszki osiedlowych wróbli i sikorek. Warto również wybrać się nad staw lub rzekę, aby nakarmić kaczki i łabędzie.

Uwaga! Dokarmiając kaczki i łabędzie możemy podawać im warzywa, prażone ziarno zbóż, otręby, płatki owsiane lub kaszę. Pieczywo może wpłynąć negatywnie na układ trawienny ptaków niszcząc ich żołądek i wątrobę, wywoływać biegunkę... a nawet powodować śmierć! 

Wycieczka do lasu łączy przyjemny wypoczynek z edukacją. Przechadzając się po leśnych ścieżkach możemy nie tylko nazbierać szyszek dla głodnych wiewiórek, ale też wraz z leśniczym lub myśliwym umieścić pokarm w paśniku dla większych zwierząt. Lizawki z soli, świeże siano czy zboże to dla saren, jeleni, dzików i leśnych ptaków prawdziwy rarytas!

Pieczenie kiełbasek może być uzupełnieniem leśnej wycieczki pod warunkiem, że towarzyszy nam leśniczy lub myśliwy, a ognisko rozpalimy w wyznaczonym ku temu miejscu. Po wycieczce nie tylko zwierzątka będą mieć puste brzuszki!

Opieka nad psami i kotami jest równie istotna, co dbanie o ptaki i leśną zwierzynę. Miseczki z karmą i świeżą wodą wystawione pod blokiem ucieszą wszystkie osiedlowe futrzaki. Jeszcze szczęśliwsze będą, gdy pod blokiem, murkiem albo krzaczkiem urządzicie im przytulne schronienie z grubego kartonu albo prostej budy ze sklejki wyścielonej kocem lub słomą. Uchylenie okna do garażu lub piwnicy także ochroni zwierzęta przed mrozem.

Uwaga! Pamiętajcie o codziennym kontrolowaniu miseczek, ponieważ w minusowych temperaturach karma i woda szybko zamarzają i wymagają wymiany!

Wizyta w schronisku także łączy przyjemne z pożytecznym. Niepotrzebna pościel, stare koce czy paczka karmy mogą być dla tamtejszych mieszkańców prawdziwym wybawieniem. Kto wie? Może wśród samotnych zwierzaków znajdziecie nawet swojego towarzysza życia?

ferie zimowe w domu, bez śniegu, w bibliotece, w domu kultury

Zabawy zimowe (nie tylko) w domu

Zimowa niepogoda lub niespodziewana choroba każdemu mogą zepsuć ferie. Jest jednak wiele aktywności, które możemy podejmować z dziećmi w domu i równie dużo zajęć organizowanych przez lokalne biblioteki i domy kultury.

Gry planszowe, klocki i puzzle leżą zakurzone w najgłębszych czeluściach Waszej szafy? Warto odkurzyć stare pudła. Rodzinny turniej szachowy, układanie puzzli na czas, budowanie miast z klocków lub tworzenie własnych gier planszowych to nie tylko udana zabawa, ale również sposób na rozwijanie dziecięcej wyobraźni i pobudzanie kreatywności maluchów.

Wspólne gotowanie i pieczenie umili każde popołudnie jednocześnie ucząc dzieci odpowiedzialności i samodzielności. Niejeden maluch będzie zachwycony możliwością wyrabiania ciasta na babeczki, wycinania i ozdabiania ciasteczek albo gotowania prostych potraw, takich jak makaron z serem czy zupa-krem. 

A może pora na porządki? Segregowanie zabawek to nie tylko pozwoli zachować ład w pokoju, ale też zachęci maluchy do robótek ręcznych. Przy okazji zimowych porządków dzieci mogą własnoręcznie ozdobić kartonowe pudła z przegródkami na zabawki, zapleść wiszący kosz ze sznurka na piłki albo uszyć worek na klocki ze starych ubrań.

Zajęcia zorganizowane w bibliotece lub domu kultury pozwolą dzieciom nawiązać nowe znajomości i wyszaleć się, rodzicom zaś zapewnią chwilę odpoczynku i błogiego spokoju. Sprawdźcie na lokalnej stronie urzędu miasta, czy w Waszej okolicy organizowane są zajęcia taneczne, warsztaty plastyczne, gry sportowe lub inne aktywności dla najmłodszych... może warto wyściubić nos spod kołdry?

***

Ferie w domu nie muszą być nudne. Wystarczy odrobina wyobraźni, by umilić czas wolny  nie tylko dziecku. Naszymi faworytami są szaleństwa na śniegu (póki ścieli pagórki), wspólne zajęcia w domu oraz wycieczki do lasu i nad rzekę, jednak chętnie poznamy Wasze propozycje na to, jak spędzić przerwę zimową w domu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Myszy uwielbiają czytać komentarze! Widząc nową wiadomość, grube Futrzaki przerywają z podekscytowania jedzenie, a reszcie Myszy wesoło merdają ogonki! Dziękujemy!

Copyright © 2016 Mysia Familia , Blogger