Wakacyjne atrakcje dla dzieci i dorosłych w województwie lubuskim

Zorganizowanie wakacji z dziećmi (i bandą zwierzaków) wymaga umiejętności logistycznych godnych wojennego stratega oraz dużych pokładów anielskiej cierpliwości. Z dwumiesięcznym Mysiątkiem po świecie jeździć nie będziemy, możemy sobie jednak pozwolić na krótkie wycieczki po okolicy. Zrobiliśmy rekonesans i chętnie zdradzimy Wam, jakie atrakcje dla dzieci i rodziców czekają na Was w województwie lubuskim! 

wakacje z dziećmi w województwie lubuskim, wakacje lubuskie, atrakcje dla dzieci i rodziców lubuskie, co warto zobaczyć w lubuskiem

"Cudze chwalicie, swego nie znacie."

Wakacyjne wyjazdy z dziećmi nie muszą być tożsame z wycieczkami nad morze czy w góry. Planując urlop często zapominamy o tym, że nasza rodzima okolica skrywa wiele pięknych miejsc obfitujących w malownicze krajobrazy, majestatyczne jeziora i lasy, historyczne budowle czy świadectwa polskiej kultury. Szukając wakacyjnych atrakcji dla dzieci i rodziców pomyśleliśmy, że pokażemy Wam ulubione zakątki województwa lubuskiego, z którego pochodzimy.

Jeziora w Łagowie Lubuskim

jezioro łagowskie, jezioro w łagowie lubuskim, łagów lubuski atrakcje turystyczne, łagowsko-sulęciński park krajobrazowy


Łagów Lubuski to niewielka miejscowość położona na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. W jego obrębie znajduje się nie tylko wiele oznakowanych szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych, a także liczne zabytki architektury, tj. kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XIX wieku, zespół zamkowy z murami obronnymi z XIV wieku, zamek joannitów z XIV wieku, Brama Marchijska oraz Brama Polska z XVI-XVIII wieku. Najbardziej malownicze są jednak dwa jeziora: Łagowskie i Trześniowskie (Ciecz), które łączy przesmyk znajdujący się w centrum wsi. Brzegi jezior porośnięte są lasami. Pierwsze (najbardziej popularne) Jezioro Łagowskie ma blisko 82 hektary powierzchni. Jego maksymalna głębokość dochodzi do 13,5 m, co sprawia, że akwen jest chętnie odwiedzany zarówno przez wielbicieli plażowania, jak również miłośników aktywnych zabaw wodnych oraz nurków.







Leśna ścieżka edukacyjna w Parku Dinozaurów to propozycja dla dzieci, które nie boją się prehistorycznych gadów, wielkich pająków czy tygrysów szablozębnych. Małego Mysza zachwycają wielkie figury dinozaurów czające się w lesie i ryki zwierząt słyszane w oddali. Niezwykle interesujące jest muzeum skamieniałości i minerałów oraz mennica, w której wybija się monety o nominale 1 DINO (bajerancko, prawda?). Na terenie parku są również: plac zabaw, na którym mogą pobawić się maluszki, sklep z pamiątkami, mennica oraz knajpka.





Ogród botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego to miejsce idealne do wypoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Rodzice zobaczą tam bogatą kolekcję roślin, na którą składa się około pięciuset okazów różnych gatunków i odmian (głównie drzew i krzewów, ale również kwiatów). Maluchy ucieszą się z możliwości zwiedzenia miniZOO pełnego bajkowych postaci oraz przyjaznych zwierząt (tj. surykatki, kózki, daniele czy egzotyczne ptaki). Na terenie ogrodu znajduje się niewielki sklepik z lodami! 



Wszyscy kochamy krasnoludki! Historia Śnieżki czy sierotki Marysi oraz ich małych przyjaciół od pokoleń cieszy się niesłabnącą sympatią, nic więc dziwnego, że dzieci chętnie odwiedzają krasnoludki mieszkające w różnych zakątkach świata. My polecamy Wam Park Krasnala w Nowej Soli, gdzie możecie przespacerować się w towarzystwie bajkowych stworków i miłych zwierzątek albo poszaleć na sali zabaw.



Kto lubi wspinać się na drzewa, łapka w górę! Brody to niewielka miejscowość, w której znajduje się park linowy z trzema trasami dostosowanymi do zróżnicowanych potrzeb odwiedzających. Jeśli lubicie adrenalinę, chcecie przeżyć przygodę i poczuć się jak dzika małpka, polecamy!



Wielbicielom historycznych klimatów polecamy Muzeum Etnograficzne w Ochli. Zobaczycie tam różne typy architektury ludowej pochodzące z Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Szczególnie cenne i warte uwagi są dwa zabytki: wieża winiarska z XVIII wieku oraz  najstarszy w Polsce drewniany obiekt mieszkalny datowany na 1675 rok. Na terenie skansenu znajduje się także karczma oraz łowisko ryb ze smażalnią.



Międzyrzecki Rejon Umocniony to rozległy na około 100 km system poniemieckich fortyfikacji zbudowany na łuku Odry i Warty na początku ubiegłego wieku. Jego najważniejszym elementem są podziemne, trzydziestokilometrowe tunele wybudowane pod Międzyrzeczem, które nie tylko wchodzą w skład Muzeum Fortyfikacji, ale też dają schronienie nietoperzom (i biegającej z karabinem dzielnej myszy-żołnierce, znaczy się - Mysiej Siostrze).



Pozostając w tematyce żołnierskiej, polecamy Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Na obiekt składają się: pałac, pawilon oraz plener. Obejrzycie tam ekspozycje stałe, tj. zabytki lotnictwa, sprzęt ciężki oraz uzbrojenie rakietowe, a także wystawy czasowe, np. witraże Elżbiety Altevogt, broń pancerną w muzeach skandynawskich i inne ciekawe propozycje.



Na koniec nie możemy nie wspomnieć o przepięknym Zamku Piastowskim, wybudowanym w XIII wieku w naszej rodzinnej miejscowości. Jest to malownicza budowla o niewielkich rozmiarach, lecz bogatej historii. W swych progach gościła m.in. Henryka Brodatego czy świętą Jadwigę Śląską. W Krośnie Odrzańskim znajdziecie zresztą i inne zabytki architektury, tj. późnogotycki kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej z XIII wieku przebudowany w stylu barokowym, neogotycki kościół pw. Św. Andrzeja z 1887 roku, kamieniczki z XVIII/XIX wieku oraz (naprawdę malutkie) fragmenty murów obronnych z XIII i XIV wieku. W okolicy są też liczne jeziora i lasy, zaś po Odrze pływają dwa stateczki: Zefir i Laguna.

Oczywiście nie są to wszystkie atrakcje Ziemi Lubuskiej. Wybraliśmy dla Was nasze ulubione miejsca. Mamy nadzieję, że odwiedzicie choćby niektóre z nich. Życzymy udanej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Myszy uwielbiają czytać komentarze! Widząc nową wiadomość, grube Futrzaki przerywają z podekscytowania jedzenie, a reszcie Myszy wesoło merdają ogonki! Dziękujemy!

Copyright © 2016 Mysia Familia , Blogger